Projekto „Daugiatautė Lietuva“ renginys „Tarpkultūrinis dialogas“
Radviliškio Gražinos pagrindinėje mokykloje vykęs tradicinis respublikinis mokytojų ir mokinių metodinis-praktinis renginys „Tarpkultūrinis dialogas“ subūrė Radviliškio miesto ir rajono, Šiaulių ir Vilniaus mokytojus ir mokinius, tautodailininkus. Renginys vyko Radviliškio rajono savivaldybės administracijos remiamo projekto „Daugiatautė Lietuva“ rėmuose.
Renginio dalyvius pasveikino Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos direktorius Egidijus Dailidonis, mokyklos muzikinis ansamblis, jo vadovas – Artūras Miškinis ir antrokai kurios parengė mokytojos Renata Kašetaitė ir Raimonda Mieliauskienė. Renginio sumanytoja, koordinatorė ir moderatorė – Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos etikos mokytoja ekspertė Ala Beliajeva pristatė mokinių darbo grupių vadoves.
Mokiniai aktyviai dalyvavo veiklose, kurios leido prisiliesti prie Lietuvos, Ukrainos, Norvegijos, Italijos ir Armėnijos kultūrų: mokėsi pinti lietuviškas juostas, austi armėniškus kilimus, atpažinti norvegiškus raštus tekstilėje, pasigaminti Venecijos karnavalo kaukę, išbandė ukrainietišką Petrikovskio tapybą. Jiems vadovavo mokytojos Olesia Kablienė, Vaiva Vaičiūnienė, Akvilė Mackevičiūtė, tautodailininkės Aurelija Norvaišienė, Alla Baniulienė.
Mokytojai dalijosi patirtimi apie tarpkultūrinį ugdymą, kalbėjo apie patyčių prevenciją Prancūzijoje, dalijosi patirtimi ir metodais, kurie įtraukia jų mokinius į pasaulyje gyvuojančių kultūrų pažinimo procesą per muzikinę veiklą, šventes, tradicijas. Patirtimi dalijosi mokytojai Ala Beliajeva, Viginija Zavaliauskienė, Vladas Vaidžiulis, Rasa Gelčienė, Artūras Miškinis.
Vėliau mokytojams apie ukrainietišką Petrikovskio tapybą pasakojo Alla Baniulienė. Ji organizavo kūrybinį užsiėmimą. Mokiniai išmoko šokti 2 liaudies šokius (vadovas – Deividas Šeškus).
Renginio apibendrinamajame susirinkime mokiniai šoko žydų tautos ir country šokius. Pasakodami apie darbą grupėse dalyviai pademonstravo sukurtus darbelius.
Atsisveikindami renginio dalyviai dalijosi geriausiais įspūdžiais: „puikios emocijos, esu laiminga būdama čia, naujų idėjų pasisėmiau su kaupų, ramybė, šiluma, bendrystė, nuolatinis atradimas, puikus kolegų patarimai ir gerosios patirties sklaida, dvasinis poilsis, kultūrų dialogas – labai aktuali tema“.
Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos, Vilniaus J. Tallat-Kelpšos konservatorijos etikos mokytojos metodininkės Rasos Gelčienės atsiliepimai: „Kiekvienais metais laukiu šių susitikimų ne tik kaip susitikimų su mokytojais kolegomis, tikrais savo sričių profesionalais, bet ir kaip su žmonėmis, turinčiais daug įdomių, unikalių požiūrio į gyvenimą taškų. Kiekvienas žmogus, kas jis bebūtų Mokinys ar Mokytojas, yra atskira KULTŪRA, atskiras unikalus Pasaulis. Metodinio-praktinio renginio „Tarpkultūrinis dialogas” metu visi šie pasauliai turi galimybę susitikti, pasidalinti gerąja patirtimi, išmokti naujų veiklų. Šių metų renginyje mokiniai keliavo po penkių šalių kultūrines tradicijas, o mokytojai gilinosi į literatūrinius, filosofinius, muzikinius kalendorinių metų pabaigos ciklo subtilumus. Kiekvienas dalyvis turėjo galimybę ieškoti, apmąstyti tuos kultūrinius akcentus, kurie glūdi giliai mumyse, bet atgarsiai išplaukia šviesūs, pozityvūs, stiprinantys sava tapatumo suvokimą ir tai, kuo galime ir esame įdomūs pasauliui. Kultūriniai susitikimai, kai kalbėjome apie Saulės fenomeną, keliavome po Prancūzijos švietimo sistemos kuluarus, įvairių šalių muzikinį, etinį pasaulį, sužinojome daug įdomių faktų apie Kalėdų šventimą skirtingose šalyse, dainavome lietuvių liaudies dainas suartino mus tokius skirtingus, bet tuo pačiu ir tokius panašius“.
Renginio organizatoriai: VšĮ „Yellow Hausas“, Radviliškio Gražinos pagrindinė mokykla, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyrius.